Spořílek.cz v rámci poskytování služeb využívá cookies. Použitím stránek s tím souhlasíte. Zakázat je můžete v nastavení prohlížeče, budete pak ale omezeni v některých funkcích.

461 100 150 Po–Pá 9.00–16.00

Banner cistime

Jak po zimě správně pečovat o trávník? 2. díl

25. 3. 2016 Jan Vašek

Jak pečovat o trávníkSlíbené pokračování první části článku zaměřeného na jarní péči o trávníky je tu. Už víte, kdy a čím začít, proč je důležité provzdušňovat i jak si poradit s menšími úpravami. Nyní jsou na řadě informace o prvním jarním sekání, hnojení a zalévání.

 

První jarní sekání trávníku

Jak pečovat o trávníkNa první sekání nově narostlé trávy chvíli počkejte, trávník by měl mít alespoň 8 až 10 cm. Pak ho můžete poprvé zkrátit, většinou to bývá koncem března až začátkem dubna, a to nejdříve pouze o třetinu. Je proto dobré mít sekačku, která umožní nastavení výšky sečení. Každý další týden pak výšku snižujte, do té doby, než bude výška posečené trávy optimální. Pro někoho jsou to 2 centimetry, pro jiného 5, zde záleží pouze na vašich preferencích. 

Jak často trávu sekat?

 • do konce června jednou týdně
 • v červenci a srpnu jednou za 10 dní
 • v září a říjnu jednou týdně

Čím častěji trávu používáte, tím by měla být delší. Sekejte vždy suchou trávu, protože tráva zmoklá nebo s rosou bude ucpávat sekačku a sekání vám půjde ztuha. Při suchých obdobích nechte trávu raději o něco delší, nízký koberec zežloutne a uschne daleko dříve, zatímco delší tráva lépe drží vlhkost. Nezapomínejte ani na okraje trávníku, které vám půjdou nejlépe upravit pomocí strunové sekačky. Uvidíte, že když se budete věnovat i jim, vaše zahrada hned prokoukne a bude vypadat mnohem lépe. 

 

I trávník potřebuje živiny, hnojení nepodceňujte

Jak správně hnojit trávníkPokud chcete, aby váš trávník byl stále zelený a vypadal zdravě, musíte mu čas od času pomoci hnojením. Díky tomu bude tráva nejenom lépe růst, ale snížíte tak množství plevelu a mechu, a budete předcházet chorobám. Ideální období pro hnojení je zjara, pokud ale chcete trávníku dopřávat to nejlepší, můžete hnojit podruhé během června, a pak ještě znovu v srpnu. 

Hnojit by se měl posekaný trávník a během této činnosti by nemělo svítit slunce, protože to může trávu v kombinaci s hnojivem spálit. Po každém hnojení by mělo následovat důkladné zalití trávy, které pomůže rozpuštění živin. Použít můžete buď kupované směsi, nebo si vlastní vyrobit, a to ze 4 dílů křemičitého písku, 2 dílů jílu a 2 dílů kompostu.

 

Zeleného trávníku bez zalévání nedosáhnete

Jak správně zalévat trávníkA to hlavně při déletrvajících obdobích sucha, které v ČR v posledních letech nejsou ničím neobvyklým. Tráva má totiž spíše kratší kořeny, takže během slunečních dní nemá vodu kde brát a žloutne. Většinou se z toho po dešti vzpamatuje, ale bez zálivky nikdy nebude tak krásná. Aby byla, stačí trávu postříkat jednou za 4 až 5 dní. Myslete na to, že by se nemělo zalévat za slunečního svitu, protože kapky vody můžou listy spálit a také se voda rychleji vypařuje. Ideální je proto zalévat brzo ráno nebo večer.

 

Jste na jaro připraveni? Máte sekačku, vertikutátor i strunovku?

Čekají na vás po zimě všichni tito pomocníci v plné zbroji, připraveni plnit vaše úkoly? Pokud ano, máte vyhráno a můžete začít dávat trávník do kupy. Pokud vám některý pomocník, nebo dokonce všichni, chybí, je nejvyšší čas to napravit. Jaro už déle čekat nebude. 

My to víme a na jaro připraveni jsme, takže máte z čeho vybírat. A když byste potřebovali s čímkoliv poradit, pište. Co nevidět vám ode mě v e-mailu přistane odpověď na vaši otázku.

 • Sharks SHK429 SH 2650 + náhradní nůž zdarma

  6 999 Kč
  jen 2 ks za tuto cenu
  u vás doma 25. 1.

  3 hodnocení Benzínová sekačka Sharks se šíří záběru 46 cm, 8 pozicemi nastavení výšky a sběrným košem s kapacitou 60 li...

  • doprava zdarma
  • poslední 2 ks za tuto cenu
 • Sharks SHK426 SH 1529

  1 799 Kč
  jen 1 ks za tuto cenu
  u vás doma 25. 1.

  Elektrický kultivátor Sharks s bezpečnostním spínačem, hloubkou záběru až 22 cm a složitelnou rukojetí.

  • poslední 1 ks za tuto cenu
 • Sharks SHK446 SH 500W

  999 Kč
  jen 1 ks za tuto cenu
  u vás doma 25. 1.

  Strunová sekačka Sharks s elektromotorem zajišťujícím až 10 000 otáček za minutu, teleskopickou trubicí a š...

  • poslední 1 ks za tuto cenu

 

Chcete se nás na něco zeptat? Napište nám do diskuze

Jan Vašek

Autor: Jan Vašek
honza@sporilek.cz
Facebook Spořílek.czTwitter Spořílek.czYoutube Spořílek.czGoogle Plus Spořílek.cz

Pro náš Magazín píši už nějaký ten pátek. Za tu dobu jste měli možnost číst desítky mých článků. V nich se zaměřuji především na hi-tech novinky, ale rád zabrousím i do ryze domácích spotřebičů. Nejvíce se vyžívám, když nám výrobce zapůjčí testovací kousek, to je moje.

Máte na mě otázky? Pište, odepíšu vám hned

Kategorie článku