Spořílek.cz v rámci poskytování služeb využívá cookies. Použitím stránek s tím souhlasíte. Zakázat je můžete v nastavení prohlížeče, budete pak ale omezeni v některých funkcích.

461 100 150 Po–Pá 9.00–16.00

Vanocni slevy2

Jak vybrat espresso

28. 10. 2014 Jan Vašek

Jak vybrat kávovarMáte rádi pohodlí? Kupte si automatické espresso. K přípravě kávy stačí zmáčknout jedno tlačítko. Pákový či kapslový pressovač potřebuje k obsluze trochu vaší pomoci. Chcete-li opravdu dobrou kávičku, vybírejte espresso s vysokým tlakem a příkonem.

 

Tento článek je již staršího data. Doporučujeme podívat se na nový článek "Jak vybrat vysavač", kde naleznete nejaktuálnější informace. Pokračujte zde →

 

Jaké espresso potřebujete?

 • Automatické espresso – stisknutím jednoho tlačítka připravíte espresso, latté či cappuccino. Pressovač je zpravidla vybaven mlýnkem na kávu a zásobníkem na odpad. Obsluha je proto jednoduchá a o nic se nemusíte starat.
 • Pákové espresso – páku v podobě misky napěchujete kávou, vložíte do přístroje a ten se už o zbytek postará. Pracuje podobně jako automatické espresso, ale za nižší pořizovací cenu.
 • Espresso na kapsle – espresso, do kterého vložíte kapsli s tekutou náplní a káva je na světě. Předností je nespočet příchutí kapslí – vedle kávy si můžete připravit například čokoládu či oříškové cappucino.
 • Nespresso – kříženec mezi espressem na kapsle a tím pákovým. Také se do něho vkládají kapsle, ale ne s tekutou náplní, ale s namletou kávou. Pracuje podobně jako pákový pressovač, ale nemusíte nic plnit. Pouze vložíte kapsli.

Spořílek radí: Domácím účelům vyhovuje pákové espresso, nebo espresso na kapsle. Tedy pokud máte čas a nevadí vám trochu u toho asistovat. Naopak do kanceláře doporučujeme plně automatické – stisknete jediný knoflík a hrnek už se plní lahodnou kávou.

  Líbí se vám naše články? Odebírejte je emailem. 
Každý týden pro vás připravujeme aktuální témata.

 

Čím espresso naplnit

Pressovač se plní kávou nebo kapslí:

 • Káva – kávou plníme pákové a automatické pressovače. Plně automatická espressa disponují mlýnkem – stačí do nich tedy nasypat zrnkovou kávu.
 • Kávové kapsle – tekutou kapsli vložíte do pressovače, ta je automaticky proražena a prolita vařící vodou.
 • Kapsle do nespressa – porcovaná káva ve formě polštářku, ten se vloží do přístroje a voda je skrze polštářek protlačena.

Spořílek radí: Kávové kapsle mají dlouho trvanlivost, nedělejte si starost s rychlým spotřebováním. Káva je naopak nejlepší čerstvá, proto kupujte tu zrnkovou. Pokud ji váš pressovač neumí namlít sám, namelte ji v mlýnku.

 

Kolik tlaku espresso potřebuje?

Espresso potřebuje dostatečný tlak k tomu, aby mohla být voda protlačena kávou, nebo kapslí.

Espresso s vysokým tlakem čerpadla vám vytvoří bohatou krémovou pěnu. Bez tlaku by vám vznikla pouze obdoba turecké kávy. Tlak espress se pohybuje od 9 – 19 bar.

Spořílek radí: Snad všechna espressa dnes disponují tlakem 15 bar, pokud má některé méně, doporučujeme vybrat jiné.

 

Kdy můžu přístroj použít?

Parametr příkon v praxi udává, za jak dlouho bude pressovač nažhaven a připraven k použítí.

Čím vyšší příkon, tím rychleji si budete moci espresso vychutnat. U pressovače s příkonem 1500 W můžete vykouzlit espresso za 5 minut po zapnutí.

Spořílek radí: Nechte pressovač alespoň 10 minut žhavit, káva poté bude chutnější s bohatou pěnou. Mezitím se vám také nahřejí šálky. Při častém používání, například v práci, nemusíte espresso ani vypínat.

 

Výbava a funkce

 • Parní tryska – slouží k výrobě mléčné pěny, která je nezbytná pro milovníky cappuccina a latte kávy. Do hrnečku s mlékem ponoříte trysku a ta mléko našlehá, lepší automatická espressa to dělají sama.
 • Zásobník na vodu – espresso je vybaveno tankem na vodu, abyste ji při každém šálku nemuseli dolévat. Objem by měl být alespoň 1 l.
 • Nahřívání šálků – zpravidla na vrchu pressovače je umístěna kovová plocha, která se při zapnutí rozpálí a postavené hrnečky se od ní nahřejí. Nahřátý šálek udrží bohatou pěnu a káva nestydne.
 • Odvápňování – lepší přístroje se umí samy odvápnit od vodních usazenin. Pokud pressovač touto funkcí nedisponuje, alternativou je proplach speciálních roztokem.
 • Samočištění – kvalitní pressovač se umí i sám vyčistit od zbytků kávy díky speciálnímu programu pro průplach.
 

Nejoblíbenější espressa jste vybrali a ohodnotili vy

Vybírat můžete z mnoha espress, ale vy si pokaždé nějaké oblíbíte. Tyto 3 díky vašemu hodnocení zvítězily.

 

Jan Vašek

Autor: Jan Vašek
honza@sporilek.cz
Facebook Spořílek.czTwitter Spořílek.czYoutube Spořílek.czGoogle Plus Spořílek.cz

Pro náš Magazín píši už nějaký ten pátek. Za tu dobu jste měli možnost číst desítky mých článků. V nich se zaměřuji především na hi-tech novinky, ale rád zabrousím i do ryze domácích spotřebičů. Nejvíce se vyžívám, když nám výrobce zapůjčí testovací kousek, to je moje.

Máte na mě otázky? Pište, odepíšu vám hned