Spořílek.cz v rámci poskytování služeb využívá cookies. Použitím stránek s tím souhlasíte. Zakázat je můžete v nastavení prohlížeče, budete pak ale omezeni v některých funkcích.

461 100 150 Po–Pá 9.00–16.00

Vanocni darky

Jak vybrat mrazák

10. 3. 2017 Jan Vašek
Jak vybrat mrazákDo kuchyně je ideální skříňový mrazák vypadající jako normální lednice. Máte-li hromadu masa z každoroční zabíjačky, pořiďte si velký pultový a dejte ho někam do sklepa. Při výběru se zaměřte především na objem a výkon mrazení.

 

Jaký mrazák potřebujete?

Mrazák můžete jen tak postavit, nebo ho zabudovat do kuchyňského koutu, aniž by byl vidět. Proto je dělíme na volně stojící a vestavné.

Podle konstrukce si můžete vybrat z těchto typů mrazáků: 

 • Pultový (truhlicový) – mrazák s horním otvíráním. Disponuje velkým objemem, má nízkou spotřebu energie a skvělou izolaci (potraviny vám při výpadku elektřiny jen tak nerozmrznou).
 • Skříňový (šuplíkový) – vypadá podobně jako lednice. Uvnitř jsou vodorovně umístěny šuplíky, které se dají buď povytáhnout, nebo se přední strana vyklopí. Díky kompaktním rozměrům ho můžete mít v bytě.

Spořílek radí: Pokud je vás doma hodně a potřebujete skladovat hodně potravin, pořiďte si velký pultový mrazák. Pro každodenní používání doporučujeme ten skříňový – zabere méně místa a potraviny jsou v něm přehledně uspořádané.

 

Kolik Vás provoz stojí

Spotřeba energie – pojem energetická třída určuje, kolik zaplatíte za elektřinu. Úspora je vyjádřena písmenem A doplněným symbolem “+”. Čím více plus, tím je mrazák úspornější.

Objemnější velice úsporný mrazák ve třída A++ vám během 1 dne v průměru spotřebuje 0,5 kWh. To vaši kapsu každý rok stojí přibližně 700 Kč.

Spořílek radí: Rozdíl mezi třídou A+ a A++ je pár desítek korun za rok. Nemusíte tedy na spotřebu hledět zase tak přísně.

 

Jak velký mrazák vybrat a kam ho umístit?

Jak velký mrazák potřebujete

Objem je uváděn v litrech, samotné číslo vám ale moc neřekne. U pultového mrazáku doporučujeme pro jednu osobu 40 litrů z celkového objemu mrazáku. U těch skříňových 25 litrů.

Někdo rozlišuje hrubý a užitný objem mrazáku. Řiďte se tím užitným, hrubý v sobě zahrnuje i prostory, které se k mrazení využít nedají.

Spořílek radí: Kupujete-li jednou za půl roku celé prase, pořiďte si 250–300litrový pultový mrazák, kam se bez problému vejde. Potřebujete-li mrazák každý den, kupte si skříňový s objemem okolo 200 litrů.

Kam mrazák umístit

Mrazák nemůžete umístit kamkoli. Klimatická třída nám říká, jaká je venkovní optimální teplota pro fungování mrazáku. Aby fungoval správně, měl by být v místnosti s teplotou 15–30 °C.

 • SN: 10–32 °C
 • N: 16–32 °C
 • ST: 18–38 °C
 • T: 18–43 °C

Mrazák může mít uvedeno více klimatických tříd. V tom případě pracuje v celém rozsahu (například mrazák s třídou SN-N-ST pracuje od 10–38 °C).

Spořílek radí: Umístíte-li mrazák, který má pracovat od 18 °C, do chladné chodby, kde je 10 °C, zvýší se spotřeba a nemusel by správně fungovat.

 

Výkon mrazení a výdrž bez proudu

 • Kapacita mrazení (mrazící výkon) – parametr udávající, kolik kilogramů potravin je mrazák schopen během 24 hodin zamrazit. Čím více kilogramů, tím rychleji mrazí. Hodnoty se pohybují od 4 do 40 hodin.
 • Akumulační doba – určuje, jak dlouho po výpadku proudu vydrží potraviny zmrazené. Hodnoty se pohybují od pár hodin do 3 dnů.
 • Třída mrazení – udává, na jakou minimální teplotu mrazák dokáže potraviny zmrazit. Nejvhodnější teplota pro skladování je – 18 °C.
  • 1 hvězdička: -6 °C
  • 2 hvězdičky: -12 °C
  • 3 hvězdičky: -18 °C
  • 4 hvězdičky: -24 °C

Spořílek radí: Dnes už má skoro každý mrazák 4 hvězdičky. Slušný mrazák by měl umět zmrazit alespoň 12 kg potravin za den a bez proudu vydržet minimálně 15 hodin.

 

Pokročilé funkce a výbava

Každý mrazák umí něco jiného. Může disponovat například těmito vychytávkami:

 • Beznámrazový systém (No Frost) – o mrazení se stará suchý studený vzduch. Proto v mrazáku nikdy nevzniká námraza, kterou byste museli ručně odsekávat.
 • Zámek – na madle mrazáku je umístěn zámek na klíč. Ideální, pokud máte mrazák umístěn ve společných prostorách a nechcete, aby vás někdo vyjídal.
 • Varovný signál – mrazák může být vybaven akustickým či optickým signálem. Ten vás okamžitě informuje o zvýšené teplotě nebo otevřených dveřích.
 • Super mrazení – mrazák prudce zamrazí nové potraviny a zabraňuje rozmrazování již zamrazených potravin.
 • Displej – slouží k nastavení teploty mrazení či aktivaci funkce super mrazení. Nepotřebujete tedy klasické otočné knoflíky.
 

Nejoblíbenější mrazáky jste vybrali vy

Vybírat můžete z mnoha mrazáků, ale vy si pokaždé nějaké oblíbíte.

Tyto 3 díky vašemu hodnocení a recenzím zvítězily.

Stupně vítězů

 

Jan Vašek

Autor: Jan Vašek
honza@sporilek.cz
Facebook Spořílek.czTwitter Spořílek.czYoutube Spořílek.czGoogle Plus Spořílek.cz

Pro náš Magazín píši už nějaký ten pátek. Za tu dobu jste měli možnost číst desítky mých článků. V nich se zaměřuji především na hi-tech novinky, ale rád zabrousím i do ryze domácích spotřebičů. Nejvíce se vyžívám, když nám výrobce zapůjčí testovací kousek, to je moje.

Máte na mě otázky? Pište, odepíšu vám hned