461 100 150 Po–Pá 9.00–16.00 zavolejte mi

Sencor roboty PAUL

Jak vybrat sušičku prádla

aktualizováno: 6. 3. 2024 Katka Vodová

Jak vybrat sušičku prádlaSušička prádla je skvělý pomocník do každé domácnosti. Nejenže usuší, ale zbaví vás i žehlení, zlikviduje alergeny a šetří čas.

Víte, jak je to dnes s její spotřebou?

 

Proč si pořídit sušičku?

1. Zbavíte se žehlení

Kdo má rád žehlení? Snad nikdo. Je nezábavné a zabere spoustu času. Zvláště, když máte malé děti, nebo chodíte ztrhaní z práce. Sušička prádlo načechrá a tkanina je jemnější. To ocení zejména alergik s citlivou pokožkou. Navíc sušička sama pozná, kdy je prádlo suché, nepřeschne jako na šňůře a vy ho pak nemusíte žehličkou napařovat. Běžné oblečení jako trička, mikiny, džíny nebo dětské prádlo, nemusíte žehlit vůbec, snad jen těch pár košil.

2. Čas věnujte rodině

Spočítali jste si někdy, kolik času zabere vyndat prádlo z pračky, donést na šňůru, zakolíčkovat a zase sebrat? Zvláště když nestíháte, přijdete unavení z práce, nebo se celý den staráte o malé děti. Se sušičkou prádlo vyndáte za 1–2 hodiny suché, většinu nemusíte ani žehlit a jde to rovnou do skříně.

3. Konec načichlému oblečení

Na balkoně nebo před domem mnohdy prádlo načichne zápachem z komínů a smogem. To se vám u sušičky nestane. Navíc můžete přidat vůni a čerstvě usušená halenka nebo dětské dupačky budou vonět třeba jako rozkvetlá louka – ne jako sousedův komín.

4. Zlikvidujete alergeny

Vysoká teplota zničí živé alergeny a filtr zachytí prachové částice. Prádlo vyndáte se sušičky měkké (ne jako ze šňůry) a nebude dráždit vaši pokožku. Alergikům se bude lépe spát a máte-li doma děti, dopřejete jim kvalitní a hygienické prostředí.

 

5. Žádné chlupy na oblečení

Chlupy vašeho čtyřnohého miláčka už vás trápit nebudou. Nezůstanou na košili, vše zachytí filtr.

6. Šetříte místo

Sušička prádla vám v bytě zabere asi 0,4 m2, což je o dost méně, než velikost sušáku na prádlo. Na balkoně si raději vypijte kávu, než abyste se museli prodírat pověšenými ručníky. Navíc vlhkost z prádla skončí v nádobě na kondenzát, ne na stěnách vašeho bytu.

Máte malý byt? Postavte sušičku na pračku díky spojovacímu dílu.

7. Sušička i vypere

Sušičky disponují i krátkými (refresh) programy. Košili načichlou kouřem z restaurace nebo propocené tričko stačí vložit na pár minut do sušičky a díky páře je vše je čisté, suché a bez zápachu. Tím prodloužíte i životnost oblečení, protože neustálé praní snižuje jeho kvalitu.

  Spořílek radí: Se sušičkou neprohloupíte. Je to nenahraditelný pomocník – skoro nic nemusíte žehlit, ušetříte místo a prádlo máte za chvíli. A k tomu se zbavíte alergenů a zvířecích chlupů.

 

 

Vysoká spotřeba energie – mýtus nebo skutečnost?

Spotřeba sušičky prádla

Okolo spotřeby sušiček koluje řada mýtů. Ještě před pár lety vás provoz sušičky stál nemalý peníz, ale díky technologii tepelného čerpadla sušička spotřebuje pouze 1–2 kWh na jedno sušení, což vás stojí 5–10 Kč.

odloženým startem můžete sušit i na noční proud. Nezapomeňte, že se sušičkou nemusíte skoro vůbec žehlit, tím opět šetříte energii.

 

  Spořílek radí: Při nákupu počítejte. Investice se vyplatí. Levná sušička láká svou cenou, ale kolik zaplatíte za provoz? Je zpravidla energeticky náročná a v průměru spotřebuje 5 kWh za jedno sušení (přibližně 25 Kč). Ta úsporná s tepelným čerpadlem je sice dražší, ale elektroměr se otočí v průměru o 1,5 kWh (8 Kč).

Budete-li sušit 3× týdně, ročně zaplatíte za provoz levné, ale energeticky náročné, sušičky okolo 6.500 Kč. Ta úsporná vás vyjde na 2.000 Kč. Rozdíl v roční spotřebě je 4.500 Kč. Pořád se vyplatí koupit levnější sušičku?

 

Jak to vlastně funguje?

Kondenzační sušička suší horkým vzduchem, který je ohříván topným tělesem. Ohřátý vzduch cirkuluje bubnem, kde nabírá vlhkost. Poté je prudce ochlazen, vlhkost z prádla kondenzuje a kapalina je odvedena do sběrné nádoby, nebo rovnou do odpadu. Ochlazený vzduch je tělesem opět ohříván a celý proces se opakuje.

Kvalitnější sušička disponuje tepelným čerpadlem. To využívá zbytkové teplo, vrací ho zpět do sušícího procesu a těleso ho nemusí pokaždé znovu ohřívat. Díky tomu je spotřeba nižší než u sušičky bez tepelného čerpadla.

 

  Spořílek radí: Ventilační (odvětrávací) sušičky nebrat! Ano, i tyto sušičky někteří prodejci nabízejí. Jsou sice levné, ale pracují na jednoduchém principu odvodu par do ventilační šachty. Musíte tedy provést stavební úpravy a navíc jsou až 5× méně účinné než ty kondenzační.

 

 

Která je ta pravá?

Už víme, že nejúspornější sušička je ta s tepelným čerpadlem a že ty odvětrávací patří do starého železa.

Co by vás ale při výběru mělo ještě zajímat?

  • Odložený start - začátek sušení můžete nastavit dle libosti. Sušička se tak spustí například až na noční proud, nebo když nejste doma.
  • Náplň alespoň na 7 kg prádla - buben sušičky by měl být dostatečně velký, abyste "velké prádlo" nemuseli dělit natřikrát. Pro čtyř a vícečlennou rodinu doporučujeme alespoň 7kilovou sušičku.
  • Senzor vlhkostí - sušička sama pozná, kdy je prádlo suché, program vypne a oblečení nebude přesušené.
  • Dětská pojistka (zámek) - oceníte, když doma máte zvídavou ralost, co ráda mačká čudlíky.
  • Možnost podstavby - u některých modelů je možné odmontovat horní desku a sušičku umístit třeba pod kuchyňskou linku.
  • Nádobka na kondenzát - sušičku nemusíte připojovat k odpadu. Vlhkost z prádla stačí pouze vylít do umyvadla a nádobu vypláchnout.

 

Nejlepší sušičky jste vybrali a ohodnotili vy

Vybírat můžete z mnoha sušiček, ale vy si pokaždé nějaké oblíbíte. Tyto 3 díky vašemu hodnocení zvítězily.

 

Katka Vodová

Autorka: Katka Vodová
katka@sporilek.cz
Facebook Spořílek.czTwitter Spořílek.czYoutube Spořílek.czGoogle Plus Spořílek.cz

Jsem zatím stále školou povinná, do Magazínu tak přispívám pouze ve svém volném čase. Zjistila jsem, že spoustě lidí dělá problémy výběr elektro spotřebičů, snažím se proto pro ně psát přehledné rádce, kteří výběr usnadní. Občas také přidám článek s tipy do domácnosti.