461 100 150 Po–Pá 9.00–16.00 zavolejte mi

Jak vybrat ledničku

aktualizováno: 14. 6. 2024 Petr Kembický

Jak vybrat chladničkuLednička je ikonou každé kuchyně a pro mnohé její nejoblíbenější část. Každému vyhovuje něco jiného, a proto  byste ji měli vybírat přesně podle vašich potřeb. Asi se shodneme na tom, že mladý student se bude shánět po trochu jiné ledničce než maminka se třemi dětmi.​

 

jak vybrat ledničkuV tomto článku vám ve 4 krocích poradím, jak si tu pravou ledničku vybrat. A ne jen vám, kterým se lednička porouchala a sháníte novou. Ale i vám, kteří ledničku sice máte, ale divíte se, proč účet za elektřinu roste a potraviny se tak rychle kazí. To je ten správný čas, kdy byste měli popřemýšlet o výměně.

 

Lednička už dávno není jen chladící skříň, ale může být i symbolem komfortu v podobě beznámrazového systému, nápojového automatu nebo speciální zásuvky na čerstvé ryby. A o tom všem si budeme povídat.

 

 

Krok č. 1 - (Ne)víte, jakou ledničku potřebujete?

S ledničkou je to jako s autem. Jednomu vyhovuje něco menšího, druhý dychtí po maximální výbavě a třetí s kopou dětí potřebuje dostatek místa na velký nákup. Je úžasné, že je dnes na trhu nespočet typů lednic a každý si najde tu svoji. Pojďme se na ně společně podívat.

 

1. Kombinovaná - do každé rodiny

lednice s mrazákemVětší chladnička s mrazákem nahoře, nebo dole.  Díky svému objemu je ideální pro čtyřčlennou rodinu. S touto volbou nikdy nemůžete udělat chybu.

  • Mrazák dole je prostorný, disponuje 3 zásuvkami a chladící část máte v úrovni očí.
  • Mrazák nahoře má menší užitný objem a k chladničce se musíte ohýbat.

Mezi nejoblíbenější barvy patří klasická bílá, na paty ji šlape nerez a na 3. místě se umístila designové černé provedení.

 

2. Americká - do velké domácnosti

americká ledničkaUž jste někdy nemohli naskládat opravdu velký nákup do lednice? Americká lednička tento problém vyřeší. Její objem je totiž jednou takový než u ledničky kombinované.

Většinou také nabízí komfort v podobě domácího baru, dávkovače ledu a nápojového automatu. Ne nadarmo se nazývá královnou lednic. Nejlépe pasuje do vícečlenné domácnosti.

V poslední době jsou oblíbené i čtyřdvéřové modely, ty totiž disponují mrazákem dole a chladničkou nahoře. Odlišuji se tedy od běžných amerik, které jsou rozděleny svisle.

 

3. Monoklimatická - když nepotřebujete mrazák

Chladnička s velkým objemem, ale bez mrazáku. Můžete do ní bez potíží vložit plechy s dorty nebo soudek piva pro narozeninovou oslavu.

Je ideální volbou, pokud potřebujete uskladnit velké množství potravin a mrazák máte zvlášť, třeba ten pultový někde ve sklepě.

 

4. Vestavná - šup s ní do skříně

Nechcete mít lednici na očích? Tak ji vsaďte do skříně. Vestavné spotřebiče jsou velmi oblíbené a krom ledničky je možné vestavět třeba i myčku nebo mrazák, aniž by byly vidět.


5. Malá s mrazícím boxem - na chatu nebo do kanceláře

Chladnička menších rozměrů s malým mrazákem. Nejčastěji 50 až 80 cm vysoká. Vhodná na chalupu, do garsonky nebo studentského bytu.

 

6. Vinotéka - pro milovníky vína

vinotékaStylová chladnička pro uskladnění lahví s vínem. Některé modely disponuji více zónami pro odlišné nastavení teplot. Můžete tak společně uchovávat vína, která mají různé požadavky. Domu vám postačí ta s kapacitou 15-20 lahví, vinařům doporučuji vinotéku minimálně na 100 lahví.

 

7. Vitrína - mějte jídlo na očích

lednička vitrínaLednička bez mrazáku s průhlednými čelními dvířky. Vhodná do restaurace, baru, nebo tam, kde chcete mít o potravinách a nápojích přehled.

 

 

 

Krok č. 2 - Na velikosti záleží

Už tedy víme, který typ ledničky vám sedí. Nyní si řekneme, jak velkou chladničku si pořídit

Stačí si odpovědět na tyto 3 otázky:

1. Kolik vás doma je?

jak velkou ledniciU každé ledničky jsou napsány litry, ale z toho asi moc chytří nebudete. Proto pro jednoho člena domácnosti doporučuji objem chladící části 60 litrů a mrazáku 25 litrů. Což pro rodinu s dvěma dětmi vychází 180 - 240 litrů v chladící části a cca 75 - 100 litrů v mrazáku.

2. Kolik toho sníte?

Už víme, kolik litrů postačí jednomu člověku, ale není jedlík jako jedlík. Pokud doma moc času netrávíte a nakupujete jednou za týden, je zbytečné si pořizovat velkou lednici. A naopak - jste-li doma dva, ale milujete pořádání večírků pro přátele, velká hostina se do menší ledničky nevejde.

3. Jak máte velkou kuchyň?

Mějte na paměti i rozměry, kterými jste omezeni. Pokud máte dostatek místa a velkou rodinu s dětmi, amerika je jasná volba. Máte ale kuchyňku jako klícku? Vezměte do ruky raději metr. Doporučuji změřit i šířku dveří, abyste novou ledničku do kuchyně pohodlně dostali. Běžná chladnička je široká a hluboká 60 cm a do výšky má 1,7 – 2 m.

  Spořílek radí: Máte doma malé děti? Pamatujte i na ně. Pokud jim nyní v lednici stačí místo na pár přesnídávek, za pár let už tomu tak být nemusí. 

 


Krok č. 3 - Provoz ledničky něco stojí.

Spočítali jste si někdy, o kolik se elektroměr díky ledničce otočí? Tento parametr není radno podceňovat a nevyhazovat zbytečně peníze z okna.

O vašich výdajích rozhoduje tzv. energetická třída uvedená na energetickém štítku. Energetické štítky od března 2021 prošly rozhodnutím Evropské komise velkou proměnou a zpřísnila se i pravidla pro měření energetické náročnosti spotřebičů. Tudíž roky zažité energetické třídy označené ,,A“ se symbolem +/++/+++ nahradily třídy A - G. Titul nejúspornější ledničky tedy získává ta s označením A.

Víte, co máte doma? Věřte mi, že u 15 let staré ledničky je spotřeba energie asi o dvě třetiny vyšší než u aktuálně nabízených objemově srovnatelných modelů. Je tedy na pováženou, zda se s touto ledničkou nerozloučit. Investice do nové se vám brzy vrátí.

 

 

Spořílek radí:  Při nákupu zvažte, zda je nejnižší cena ledničky opravdu nejlevnější variantou. Levná lednička v třídě E - F je zpravidla energeticky náročnější.

 

Krok č. 4 - Jdeme do finále.
Jaká je ta pravá? Vychytávky rozhodnou!

Vybrali jsme si společně typ lednice, její velikost a také už víme něco o její spotřebě. To stále ale ještě není konec. Nyní se podívejme na pár detailů, které o výběru rozhodnou.

Bez námrazy a ledu

Vznikem námrazy stoupá nejen spotřeba energie, ale také potraviny ztrácejí svou čerstvost.  A to nemluvím o tom, kolik manuální odmrazování zabere času, který můžete věnovat třeba rodině. 

beznámrazový systémTomu všemu předejdete beznámrazovým systémem No Frost! V No Frost ledničce cirkuluje chladný suchý vzduch a proto námraza ani nemůže vzniknout. Tento systém se využívá nejen v mrazáku ale také v kombinované ledničce.

Nebojte se, že by spotřeba stoupala. Systém No Frost je velmi úsporný a označený minimálně energetickou třídou A+.

Mnoho ledniček také disponuje automatickým odmrazováním (a bohužel se to často s No Frost zaměňuje)í. V porovnání s No Frost systémem je ale automatické odmrazování méně účinné.

 

Čerstvost potravin na 1. místě

ĺednička nulová zónaAle jak na to? Stačí mít ledničku s tzv. nulovou zónou. Tato speciální zásuvka významně prodlužuje čerstvost potravin bez ztráty výživových hodnot.  A to díky tomu, že udržuje ideální vlhkost a teplotu okolo 0° C. 

Jistě ji oceníte, pokud si koupíte čerstvou rybu, svěží zeleninu nebo maso na sobotní grilování.

 

Pryč s bakteriemi!

antibakteriální ochranaAnti-bakteriální ochrana zabraňuje tvorbě bakterií. Právě ty kazí uskladněné potraviny. Princip je jednoduchý: vnitřní stěny jsou vyrobeny ze směsí na bázi stříbra, které ničí škodlivé bakterie, plísně a likvidují pachy. Tento systém doporučuji zejména u rodin s malými dětmi, které mohou být na (ne)čerstvost potravin velmi citlivé.

 

Ledově chladné nápoje během chvilky

rychlé chlazeníTlačítko Super Cool (nebo-li rychlé  chlazení) dočasně sníží teplotu v chladničce na minimum. Díky tomu za půl hodiny vychladíte dvoulitrovou láhev.

 

Rychlé zmrazení potravin

rychlé mrazeníFunkce Super Freeze potraviny prudce zmrazí a tím zachová jejich původní kvalitu. Už se vám tedy nestane, že by na mase byly krystalky ledu, nebo že by ovocné knedlíky po rozmrazení byly rozbředlé.

 

Pozor na venkovní teplotu

Klimatická třída určuje optimální teplotu okolí, při které se spotřebič používá. Když volíte místo pro instalaci spotřebiče, měli byste brát v úvahu, že teplota v místnosti má vliv jak na spotřebu energie, tak na optimální fungování výrobku.

Zkratky používané pro označení klimatické třídy jsou:

  • SN: +10 - +32 °C
  • N: +16 - +32 °C
  • ST: +18 - +38 °C
  • T: +18 - +43 °C

 

Snadná obsluha díky displeji

lednička s displejemMilujete elektronické hračky s obrazovkou? Na displeji uvidíte zvlášť nastavení lednice a mrazáku, aktivujete funkci rychlého mrazení a u některých i modelů nulovou zónu.

 

Staňte se barmanem

Domácí bar jsou výklopná dvířka u chladniček amerického typu, které se otevírají lehkým dotykem rukou. Samotný obsah baru je umístěn v chladničce samotné, ale vždy po ruce.  Tím máte svoje oblíbené nápoje vždy po ruce, aniž byste otvírali celou ledničku a chlad z ní unikal ven.

 

Koukejte na benefity výrobce

Kvalita domácích spotřebičů jde naštěstí nahoru a za ní si výrobci také stojí v podobě nejrůznější výhod a dárků zdarma. Není skvělé, že k nové ledničce dostanete třeba prodlouženou záruku gratis a dalších 5 let můžeme bezstarostně spát?

  Shrňme si to. S námrazou zatočíte s No Frost systémem, nebo s automatickým odmrazováním. Pro čistotu a čerstvost hledejte nulovou zónu a anti-bakteriální ochranu. O pohodlí se zase postará domácí bar a funkce rychlého chlazení a mrazení. A nezapomeňte na prodloužené záruky zdarma – komu by se chtělo platit servis, když se něco porouchá.

 

 

Nejlepší ledničky jste vybrali vy

Vybírat můžete z mnoha ledniček, ale vy si pokaždé nějaké oblíbíte.

Tyto 3 díky vašemu hodnocení a recenzím zvítězily.

 

Jan Vašek

Autor: Petr Kembický
petr@sporilek.cz
Facebook Spořílek.czInstagram Spořílek.czTwitter Spořílek.czYoutube Spořílek.czGoogle Plus Spořílek.cz

Pro Spořílka nakupuju zboží, které pečlivě vybírám a mnohdy také sám osobně zkouším, abych vám mohl nabídnout jen to nejlepší. Specializuji se na velkou bílou techniku jako jsou ledničky, pračky, myčky a sušičky a jsem autorem několika článků "Jak vybrat správný spotřebič".