461 100 150 Po–Pá 9.00–16.00 zavolejte mi

Jak vybrat myčku

aktualizováno: 28. 9. 2024 Katka Vodová

Jak vybrat myčku nádobíMyčka patří mezi oblíbené, a v dnešní době snad už nepostradatelné, kuchyňské spotřebiče, a to nejen pro kuchaře.

Málokoho totiž baví drhnout nepřeberné množství nádobí dráťenkou, stát u dřezu dlouhé hodiny a ničit si tak dlaně a nehty.

 

Ptáte se, jak vybrat myčku, aby co nejlépe vyhovovala vám a celé vaší rodině? Odpověď a mnohem více se dozvíte o pár řádků níže.

 

1. Je pro mě vhodná  volně stojící, vestavná nebo stolní?

1. Volně stojící myčka 

Pokud přemýšlíte o nákupu volně stojící myčky, je vhodné rozhodnout se, jak široká myčka by byla lepší. Celkem snadno se dá rozhodnout podle počtu členů domácnosti.

  • volně stojící myčka
    Jste mladý pár nebo máte dvě ratolesti? Pak se k vám hodí 45 cm široká myčka. Díky jejím rozměrům se vejde prakticky všude a pohodlně do ní naskládáte až 10 sad nádobí.
  • Pokud se řadíte k opravdovým milovníkům vaření nebo je vás doma o něco více, zvolte 60 cm širokou myčku. Do ní se vám  vejde až 14 jídelních souprav.
  Spořílek radí: Co je to sada nádobí? Jedna sada nádobí obsahuje: hluboký, mělký a dezertní talíř, šálek, podšálek a příbor.

 

2. Vestavná myčka 

vestavná myčkaMáte perfektně sladěnou kuchyň? Pak přeci nemá cenu narušovat její design kuchyňským spotřebičem. Ale co s tím? Přeci nebudete drhnout nádobí každý den v ruce. Řešení je jednodušší, než si myslíte. Stačí mít vestavnou myčku a šikovného truhláře, který vám připevní na dvířka myčky desku z lamina, a nový kus nábytku zapadne do vaší kuchyně jako ulitý.

I vestavné myčky se vyrábějí v šířce 45 nebo 60 cm, její velikost tak můžete analogicky zvolit podle členů v domácnosti. 

 

 

3. Stolní myčka

stolní myčkaBydlíte sami? Pak vám postačí malý drobeček v podobě stolní myčky, který pojme maximálně 5 sad nádobí. Hodí se také do kanceláře

 

2. Spotřeba energie

energetická třída myčkyUž tedy víme, jak velkou myčku potřebujete, a zda je lepší volně stojící, vestavná nebo stolní. Teď se vrhněme na spotřebu. Když je řeč o spotřebě energie, pak je důležitým pojmem tzv. energetická třída, která se do konce února 2021 značila písmenem A a počtem symbolů +/++/+++. S vývojem nových technologií se však stalo toto označení zastaralé a nevyhovující. Rozhodnutím Evropské komise jsou tak nyní energetické třídy označovány písmeny A-G. Je to tak pro zákazníka přehlednější.

Při používání staré myčky, která má vysokou energetickou spotřebu rozhodně neušetříte. Ani při mytí nádobí ručně nedochází k úspoře. Kromě elektrické energie je třeba také brát v potaz útratu za vodu, která je při ručním mytí opravdu vysoká. 

Myčky nádobí garantují nízkou spotřebu energie a vody a to při zachování vysoké kvality mytí. Spotřebují dokonce méně vody, než je tomu v případě ručního mytí nádobí pod tekoucí vodou. V praxi to znamená, že i levnější model s horší výbavou umyje nádobí dobře.

Důležité je i koukat na spotřebu vody na 1 cyklus. Dle nových norem se měří v šetrném programu Eco, který nabízí většina modelů myček na našem trhu. Nejlepší myčky mají spotřebu vody na jeden cyklus 6-9 l, levnější modely uvádějí 10-12 litrů.

  Spořílek radí: Je levnější umýt si nádobí ručně, nebo se spolehnout na myčku? ​Pro ušetření vody, energie a hlavně vašeho času je rozhodně výhercem myčka. Při výběru vám energetický štítek napoví, který model zvolit.
     

 

 

3. Účinnost mytí a sušení

Spotřeba je tady jasná, ale co taková účinnost? Účinnost mytí a sušení myčky je hodnocena na škále písmeny A-G.  Přičemž A je nejlepší a G nejméně účinné. Dnes již většina má v obou případech třídu A. 

  Spořílek radí: Účinnost sušení neznamená účinnost oschnutí! 
Spoustu lidí suší nádobí tím, že jej nechá prostě oschnout. Nebuďte jako oni! Pouhé schnutí zabere delší dobu a na blyštivé nádobí můžete rovnou zapomenout. Přitom opaku, tedy rychlého osušení a lesku, lze dosáhnout velmi snadno. A jak? Díky speciální funkci, kterou mají některé modely. Každý výrobce je nazývá jinak, může to být například: turbo, nucené nebo aktivní. Výsledek je ale u všech názvů stejný - perfektní. Nádobí je lesklé a z myčky může jít rovnou do skříňky.​

 

4. Jaké programy budete potřebovat?

programy myčkyPoslední bod, který je důležitý před nákupem myčky probrat, jsou programy. Ty slouží k ovládání myčky.

Každá myčky nabízí rozdílné spektrum programů, je proto důležité si uvědomit, co všechno od své myčky do budoucna očekáváte.

Někomu stačí myčka se standardními funkcemi, někdo od ní očekává trochu víc. Všechny ale obsahují možnost výběru teploty vody. Níže se můžete podívat na obvyklé možnosti teploty vody a k čemu se také využívají. 

  • 40 °C - na umytí nádobí ihned po večeři
  • 50 °C - nejlepší teplota na zbavení se enzymů z mycích prostředků
  • 60 - 65 °C - na den nebo dva zaschlou špínu na nádobí
  • 70 °C - když pouštíte myčku jednou za týden

Myčky nabízejí opravdu širokou škálu programů. Pokud se řadíte k většině a nevíte, k čemu přesně se jednotlivé programy využívají, pokračujte ve čtení. 

  • Eco program – zajišťuje delší a intenzivnější mytí s minimální spotřebou vody a elektrické energie
  • Program na sklo – krásně blyštivé skleničky a bez leštění
  • Intenzivní program – ne přischlé zbytky jídla na nádobí (i po několika dnech)
  • Poloviční náplň – v případě, že nestíháte, nebo máte málo nádobí, stiskem tohoto tlačítka dáte myčce pokyn, aby  si sama nastavila spotřebu a šetříte tak vaší kapsu
  • AquaStop – zajišťuje vnější ochranu, zastaví přívod vody při poškození hadice a tím zabrání povodni v kuchyni
  • AquaSafe – zajišťuje vnitřní ochranu, v případě, že by někde unikala voda, zastaví chod myčky
  • Dětská pojistka – zámek, který zabrání přepnutí programu, když vaše ratolest zkoumá čudlíky
  • Vodní senzor – čidlo zanalyzuje tvrdost, teplotu a znečištění vody a podle toho dávkuje množství vody a čas, nastaví teplotu vody a počet opláchnutí nádobí.

 

Finální rada při výběru myčky

Při nákupu myslete na myčku jako na celek. Berte v potaz všechny uvedené skutečnosti a zkuste najít takovou, která vám bude vyhovovat po všech stránkách.

A hlavně - nemějte z používání myčky na nádobí strach, dnešní myčky jsou velmi jednoduché na ovládání, takže si je může pořídit opravdu každý. Uvidíte, že za chvíli zvládnete její ovládání na jedničku a z myčky se stane nenahraditelný pomocník.

 

Nejlepší myčky jste vybrali a ohodnotili vy

Vybírat můžete z mnoha myček, ale vy si pokaždé nějaké oblíbíte. Tyto 3 díky vašemu hodnocení zvítězily.

 

Katka Vodová

Autorka: Katka Vodová
katka@sporilek.cz
Facebook Spořílek.czTwitter Spořílek.czYoutube Spořílek.czGoogle Plus Spořílek.cz

Jsem zatím stále školou povinná, do Magazínu tak přispívám pouze ve svém volném čase. Zjistila jsem, že spoustě lidí dělá problémy výběr elektro spotřebičů, snažím se proto pro ně psát přehledné rádce, kteří výběr usnadní. Občas také přidám článek s tipy do domácnosti.