461 100 150 Po–Pá 9.00–16.00 zavolejte mi

Jak vybrat pračku

aktualizováno: 14. 9. 2023 Katka Vodová

Jak vybrat pračkuPračka je již samozřejmostí každé domácnosti. Šetří čas, a když si vyberete dobře, tak vám ušetří také peníze. Já vám v 6 krocích poradím, čím se při výběru pračky řídit.

 

A ne jen vám, kterým se pračka porouchala a sháníte novou. Ale i vám, kteří pračku sice máte, ale divíte se, proč účet za elektřinu roste a prádlo není zářivě čisté. To je ten správný čas, kdy byste měli popřemýšlet o výměně.

 

Krok č. 1 - Dvířka nahoře nebo vpředu?

První krok k výběru pračky je její otevírání. 

1. Plnění předem

Dávno již neplatí, že pračka s předním plněním zabere spoustu místa. Rozměry předem plněné pračky jsou rozmanité. Například modely "slim" se vejdou i do malého studentského bytečku. Navíc díky skleněným dvířkům můžete průběh praní pozorovat, a kdyby se vám snad něco nezdálo, pračku jednoduše vypnete.

  Pračka s předním plněním
 
 
Spořílek radí: Díky svojí kapacitě se předem plněná pračka hodí snad do každé domácnosti. Ať už jste dva a postačí vám slim pračka, nebo máte kupu dětí a sáhnete po té 8kilové.

2. Horní plnění

Výhodou této pračky je, že se vejde i do těch nejmenších koupelenPračky s vrchním plněním jsou široké 40, nebo 60 cm, navíc nepotřebujete další prostor před pračkou pro otevření dvířek. Dvířka se totiž otevírají nahoru.

  Pračka s horním plněním
 
Spořílek radí: Mýtus o vrchem plněné pračce. Tento způsob plnění pračky je často považován za výhodnější, protože je možné prádlo přidat i po spuštění programu. To je ale špatně. Pokud přerušíte již započaté praní, tak akorát docílíte horšího výsledku praní celé várky.
 

3. Pračka se sušičkou

Pračka se sušičkou je ideální volbou pro domácnosti, které nemají možnost sušit prádlo venku nebo v sušárně. Moderní spotřebiče dokáží prádlo vyprat i vysušit. 

  Pračka se sušičkou
Spořílek radí: Pračka a sušička zvlášť nebo dohromady? Vložit prádlo do pračky špinavé a vyndat ho suché. To zní vážně skvěle, a pokud vyperete pouze poloviční várku tak se to i povede. Problém ovšem nastane, pokud budete chtít vyprat větší množství oblečení. Kombinace obou spotřebičů v jednom je sice úsporná na prostor, ale co se týče účinnosti, rozhodně vás nepotěší. Proto vám doporučuji pořídit si raději přístroje dva a postavit je pomocí mezikusu na sebe.

 

 

 

Krok č. 2 - Kolik se toho do ní vejde?

Kapacita pračkyUž tedy víme, jaké plnění pračky vám sedí. A teď trochu matematiky.

Jste doma dva, stačí vám 4kilová pračka. Nebo jste tři, či máte dvě miminka? Pak sáhněte po šesti-kilovce.

Také samozřejmě záleží na tom, zda rádi sportujete nebo chodíte s dětmi na pískoviště.

 • Do 5 kg:  Skromná pračka, která stačí pro dvě osoby. Dokáže na jednu várku vyprat  povlečení ze dvou postelí, ale se zimní bundou bude mít problémy.
 • 6-7 kgO trochu větší pračka, která je ideální pro čtyřčlennou rodinku. Pohodlně v ní vyperete 30 a 25  triček, nebo ložní prádlo pro všechny, a to včetně pyžam.
 • 8 a více kg: S takovou nemusíte prát desetkrát denně, abyste vyprali na druhý den pro všechny.  Krásně se do ní vejde 20 košilí, 35 triček, nebo více než 10  froté osušek.
  Spořílek radí: Pokud máte pračku na 7 kg prádla a chcete vyprat menší várku, nic se neděje. Pračky mají totiž dost často funkci množstevní automatika, která sama prádlo zváží a použije nezbytné množství vody. Pračka tedy šetří za vás.

 

 

Krok č. 3 - Počet otáček. Kolik je správně?

Otáčky pračkaTento parametr udává počet otáček za minutu, který je motor pračky schopný dosáhnout při odstřeďování. Čím rychleji se točí buben při odstřeďování, tím sušší je prádlo při vyndání z pračky. Počet otáček dělíme na tři základní skupiny:

Otáčky je možné regulovat, takže i v pračce s 1200 otáčkami můžete bez obav vyprat velice jemné prádlo.

  Spořílek radíPři příliš vysokých otáčkách se může prádlo hodně pomačkat, a pak by se vám těžko žehlilo. Pokud ale máte sušičku, nemusíte se vůbec bát. Sušička totiž prádlo změkčuje a většinou už pak oblečení ani žehlit nemusíte.

 

 

Krok č. 4 - Spotřeba energie

Spotřeba pračkyVybrali jsme si společně způsob plnění pračky, velikost její náplně a také už víme něco o počtu otáček. To ale rozhodně není vše. Nyní se zaměřme na spotřebu energie. Spotřeba energie určuje, kolik vás stojí provoz vaší pračky. Energetická třída byla do konce února 2021 označována písmenem A a počtem symbolu +/++/+++. V dnešní době jsou díky rozhodnutí Evropské komise již označovány písmeny A-G.  a pokud porovnáme pračku starší deseti let s tou moderní, tak vás vyděsí nejen hlučnost té staré rachotiny, ale také její vysoká spotřeba.

Velkou úsporou je tzv. množstevní automatika, díky které nemusíte pračku nacpat až po okraj, ale pračka sama zváží množství prádla a použije nezbytné množství vody.

  Spořílek radí: Spotřeba vody uvedená výrobcem je testovaná pouze na jediném programu, takže nelze počítat s tím, že bavlna i jemné prádlo budou mít stejnou spotřebu. Naopak to jemné může mít větší spotřebu než bavlna.

 

Krok č. 5 - Tlačítka na pračce aneb co vám nesmí chybět

Programy na pračceKaždá pračka má jinou škálu funkcí a programů, díky kterým snadno vyperete, ale ty hlavní jsou pro všechny stejné. Pokud bude mít ta vaše alespoň polovinu těchto programů, pak je to ta pravá.

 • Rychlý program – pračka vypere jemně znečištěné prádlo za 15–20 minut.
 • Program na skvrny – ideální pro silně znečištěné prádlo.
 • Program na jemné prádlo – vhodné pro praní záclon či spodního prádla.
 • Eco program – velice úsporné praní málo špinavého prádla.
 • Ruční praní – šetrný program pro praní hedvábí či vlny.

Podle extra funkcí, které pračka umí si vyberete tu svoji vysněnou, přesně podle vašich představ

 • Antialergický program – Eliminuje alergeny. Vhodné pro bavlnu, spodní prádlo, povlečení nebo dětské prádlo.
 • Program pro odstranění chlupů – pro milovníky domácích mazlíčků. Speciální program na odstranění zvířecích chlupů.
 • Snadné žehlení – tento program využívá postupného ochlazování prací lázně a nevypouští vodu, dokud je buben v pohybu, čímž napomáhá tkaninám zachovat jejich původní tvar a jejich žehlení je tak snažší.

 

Závěrem...

Pamatujte, že i pračka by měla odpovídat vašim potřebám, velikosti domácnosti a stylu vašeho života.

Čtyřčlenné rodině s dětmi bude nejlépe vyhovovat objemnější pračka o 6-7 kg náplně s předním plněním, alespoň 1200 otáčkami a speciálními programy jako jsou dětská péče nebo funkce pro odstranění zvířecí srsti. Mladý pár v malé bytě se bude zase spíše shánět po úzké vrchem plněné pračce a byznysmena, který pere každý den košile, uspokojí pračka s velmi rychlým programem.

 

 

Nejoblíbenější pračky jste vybrali vy

Vybírat můžete z mnoha praček, ale vy si pokaždé nějaké oblíbíte. Tyto 3 díky vašemu hodnocení zvítězily.

 

Katka Vodová

Autorka: Katka Vodová
katka@sporilek.cz
Facebook Spořílek.czTwitter Spořílek.czYoutube Spořílek.czGoogle Plus Spořílek.cz

Jsem zatím stále školou povinná, do Magazínu tak přispívám pouze ve svém volném čase. Zjistila jsem, že spoustě lidí dělá problémy výběr elektro spotřebičů, snažím se proto pro ně psát přehledné rádce, kteří výběr usnadní. Občas také přidám článek s tipy do domácnosti.