461 100 150 Po–Pá 9.00–16.00 zavolejte mi

jarní výprodej jarní výprodej

Jak vybrat žehličku

aktualizováno: 21. 5. 2024 Katka Vodová

Jak vybrat žehličkuŽehlička nesmí chybět v žádné domácnosti. Při výběru se zaměřte především na silný výkon a kvalitní žehlicí plochu.

 

Jakou žehličku potřebujete?

Napařovací žehlička

Klasická žehlička s nádobkou na vodu, kterou všichni známe. Při žehlení se z žehlicí plochy uvolňuje pára, ta proniká do tkaniny a prádlo se stává poddajnějším a lépe se žehlí.

Parní generátor (žehlicí centrum)

Profesionální žehlička podobná té napařovací. Velký zásobník na vodu je umístěn mimo žehličku, s tou je spojen úzkou hadicí. Bojler vyvíjí obrovský parní výkon a prádlo vyžehlíte opravdu jedním tahem. Pracuje se s ní stejně jako s klasickou žehličkou, ale místo kabelu k ní vede parní hadička.

Cestovní žehlička

Žehlička menších rozměrů vhodná na cesty, občasné žehlení nebo na studentskou kolej. Je o něco větší než mobilní telefon, proto je velmi skladná a při žehlení se vám vejde do dlaně.

Spořílek radí: Dnes už je 99 % žehliček napařovacích. Pro běžnou 3–4člennou rodinu je vhodná klasická napařovací žehlička. Žehlíte-li jako zběsilí nebo se žehlením živíte, doporučujeme parní generátor. Na cesty je vhodné si přibalit minižehličku a zmačkaný límeček vás nebude trápit.

 

Žehlicí plocha je základ

Špičková žehlicí plocha by měla po prádle lehce klouzat a měla by být odolná. Na nekvalitní žehlicí ploše časem vzniknou napáleniny a rýhy.

Na trhu naleznete desítky druhů žehlicích ploch. My mezi ty nejkvalitnější řadíme keramickou, safírovou, hliníkovou, teflonovou a nerezovou žehlicí plochu.

Spořílek radí: U hliníkové, teflonové a nerezové žehlicí plochy si při žehlení dejte pozor na kovové knoflíky a zipy. Žehlí precizně, ale povrch je dost choulostivý.

 

Parní výkon a příkon žehličky

Příkon žehličky je uváděn ve wattech. Čím vyšší příkon žehlička má, tím lépe žehlí. Má dostatek síly na to, aby uvolňovala velké množství páry. Žehlička s příkonem 2 600 W nažhaví žehlicí plochu mnohem rychleji než ta s příkonem 1800 W.

Parní výkon udává množství uvolňované páry v gramech za 1 min. Standardní žehlička by měla mít alespoň 30–40 g/min. Je-li prádlo hodně pomačkané a nechcete ho kropit, stiskem speciálního tlačítka spustíte tzv. parní ráz, který najednou vychrlí velké množství páry.

Spořílek radí: Výkonná žehlička má příkon alespoň 2000 W a za minutu vypustí alespoň 40 g páry. To stačí k tomu, aby žehlicí plocha byla stále rozpálená a uvolňovala dostatečné množství páry pro zvláčnění prádla a snadné žehlení.

 

Pět vychytávek kvalitní žehličky

 • Odvápňování – pokud nemáte doma extrémně tvrdou vodu, je používání destilované vody jen babským mýtem. Jednou za měsíc stačí na žehličce aktivovat funkci odvápnění, dolévat do ní vodu a žehlička se sama zbaví vznikajícího vodního kamene.
 • Samočištění – doléváním vody se časem do žehličky mohou dostat všelijaké nečistoty. Funkce samočištění ohřeje vodu žehličky na maximum, poté ji nad dřezem pouze vypustíte a nečistoty se skrze dírky v žehlicí ploše vyplaví.
 • Anti Drip systém – žehlíte-li jemné prádlo na nižší teplotu, může se stát, že voda, která se nestíhá odpařovat, kape na prádlo. S tímto si poradí Systém proti odkapávání (Anti Drip/Drip Stop) a mokré skvrny na prádle už vás trápit nebudou.
 • Vertikální napařování – žehlička může vypouštět páru, i když je ve svislé poloze. Takto bez dotyku narovnáte záclony, závěsy nebo halenky. Velmi jemné materiály by se totiž při dotyku s žehlicí plochou mohly poničit.
 • Kropení – pro vyžehlení nepoddajných záhybů musíme prádlo lehce navlhčit. Pokud nestačí parní ráz, stiskem tlačítka aktivujete funkci kropení (též rozprašovač). Tím se prádlo zvláční.

Spořílek radí: Nechcete se u žehlení trápit? Vyberte si žehličku právě s těmito vlastnostmi. Nic vám nikde nekape a žehlička se sama vyčistí a odvápní. Pokud je něco zmačkané, pokropíte to a bez problému vyžehlíte i záclony, aniž byste se jich dotkli.

 

Pokročilé funkce a výbava

 • Zastavení páry – u žehličky lze deaktivovat napařování.
 • Automatické vypnutí – pokud zapomenete žehličku vypnout, udělá to po chvíli sama. Tím předejdete maléru.
 • Ionizátor – vytváří o 50% jemnější páru, která proniká 3× hlouběji do tkaniny.
 • Koncentrace páry ve špičce – ve špičce žehlicí plochy je soustředěno mnoho parních otvorů. Bez problému tak vyžehlíte rukávy košilí nebo záhyby okolo kapes kalhot.
 • Ukazatel provozu – pomocí diod vám žehlička říká, že je připravena k provozu, nebo že třeba ji vyčistit či odvápnit. Lepší žehličky disponují i displejem.
 

Nejoblíbenější žehličky jste vybrali a ohodnotili vy

Vybírat můžete z mnoha žehliček, ale vy si pokaždé nějaké oblíbíte.

Tyto 3 díky vašemu hodnocení a recenzím zvítězily.

Stupně vítězů

 • Sencor SSI 8440GR

  Sencor SSI 8440GR
  549 Kč
  více než 5 ks skladem
  u vás doma 31. 5.

  3 hodnocení Napařovací žehlička Sencor v zeleno-bílém provedení s keramickou žehlící plochou. Příkon 2,2 kW, samočistíc...

 • Philips GC3811/80

  Philips GC3811/80
  1 089 Kč
  Dostupnost na dotaz

  Napařovací žehlička Philips s žehlící plochou SteamGlide plus a příkonem 2400 W. Automatické řízení páry, f...

 • Sencor SSI 8441VT

  Sencor SSI 8441VT
  549 Kč
  jen 2 ks za tuto cenu
  u vás doma 30. 5.

  2 hodnocení Napařovací žehlička Sencor ve fialovo-bílém provedení s keramickou žehlící plochou. Příkon 2,2 kW, samočist...

  • poslední 2 ks za tuto cenu

Katka Vodová

Autorka: Katka Vodová
katka@sporilek.cz
Facebook Spořílek.czTwitter Spořílek.czYoutube Spořílek.czGoogle Plus Spořílek.cz

Jsem zatím stále školou povinná, do Magazínu tak přispívám pouze ve svém volném čase. Zjistila jsem, že spoustě lidí dělá problémy výběr elektro spotřebičů, snažím se proto pro ně psát přehledné rádce, kteří výběr usnadní. Občas také přidám článek s tipy do domácnosti.