461 100 150 Po–Pá 9.00–16.00 zavolejte mi

Jak vybrat televizi

aktualizováno: 14. 5. 2024 Katka Vodová

Jak vybrat televiziTelevize je skvělý kamarád pro relaxaci, ale ne všechny mohou vyhovovat vašim potřebám - jedna je ideální na celovečerní film, druhý skvělá pro rychlé fotbalové scény a třetí je nabušená internetovými aplikacemi.

 

LED nebo plazma?

Nyní na trhu nalezneme dva typy televizních panelů:

 • LED – nadstavba klasické LCD televize, ta pracovala na principu tekutých krystalů ve svítících trubicích. LEDka je ještě k tomu podsvícena LED diodami. Ty dodávají obrazu zářivější a živější barvy. Diody mohou být umístěny po stranách panelu (Edge), nebo po celé ploše (Direct).
 • Plazma – obraz na displeji je vytvářen pomocí ionizovaného plynu. Plazmy jsou vyráběny ve velkých úhlopříčkách a mají rychlý posun obrazu.

A co LCD a OLED?

 • LCD – samotné LCD displeje už z trhu mizí, protože mají oproti LED televizím méně kvalitní obraz, horší barvy a vyšší spotřebu. Nadále jsou jimi osazeny přenosné televize a počítačové monitory.
 • OLED – atraktivní novinka s exluzivním obrazem. OLED je velice podobná klasické LED televizi, ale už v ní nenajdete nic z LCD – obraz vychází přímo z diod. Díky tomu je obraz maximálně reálný a barvy přirozené.

Spořílek radí: Dříve byly nejlépe hodnoceny plazmy, LED televize je ale s přehledem v kvalitě obrazu a mnohem nižší spotřebou dohnaly, spíše už předehnaly. Obyčejné LCD jsou dnes už přežitkem a z trhu pomalu mizí. OLEDky jsou horkou novinkou a na trhu si hledají první zákazníky, ale jejich precizní obraz vás pohltí.

 

Jak velká by televize měla být

Velikost televizice vybírejte podle vzdálenosti, z které na ní koukáme. A to kvůli tomu, abyste měli v zorném poli celý obraz.

Jednoduché pravidlo

Optimální vzdálenost by měla odpovídat 2,5–3 násobku úhlopříčky. Například televize s úhlopříčkou 1 m je optimální sledovat ze vzdálenosti 2,5–3 m.

Spořílek radí: Dnes již neplatí, že vás z velké obrazovky budou bolet oči. Klidně můžete sledovat 140cm obraz z dvou metrů a vaše oči trpět nebudou.

 

Kam televizi umístit?

Parametr pozorovací úhel uvádí, z jak velkého úhlu můžete televizi sledovat. A to vodorovně i svisle. Lepší televizory disponují neomezeným úhlem. Můžete tedy pořad sledovat z rohu obýváku a obraz bude bez zkreslení a jasný.

Montáž na zeď

Televizi lze připevnit i na zeď, a to pomocí televizního držáku. Důležitý je parametr VESA, což je celosvětový standard pro montáž televizních displejů uváděný v milimetrech. Pokud má vaše televize například rozměr pro uchycení 200×200 mm, musí pořídit držák se stejnou roztečí.

Spořílek radí: Při montáži držáku na stěnu si dejte pozor, z čeho je zeď postavena. V případě dutých materiálů doporučujeme držák připevnit pomocí tzv. chemických hmoždin. Ty televizi zaručeně udrží.

 

HD, Full HD nebo Ultra HD?

Rozlišení televize se udává v pixelech – počet zobrazovaných bodů v řádku x počet ve sloupci. Obecně platí, že čím více pixelů televize má, tím kvalitnější obraz vám nabídne.

 • HD Ready rozlišení (1366×768 pixelů) – standardní rozlišení u menších úhlopříček. Pokud má televize i HD tuner, užijete si i zprávy v super kvalitě.
 • Full HD rozlišení (1920×1080) – velice kvalitní obraz, který si naplno vychutnáte až s Full HD filmem. Ten vám přehraje například Bluray, jelikož u nás se vysílá nejvýše v HD kvalitě.
 • Ultra HD rozlišení (3840×2160) – špičková novinka na trhu pro gigantické televize, která nabízí 4× větší rozlišení než Full HD. Filmů v tomto rozlišení je zatím pár, ale kvalitní Bluray rozlišení dopočítá a do Ultra obraz převede.

Spořílek radí: Rozlišení vybírejte podle toho, co v televizi sledujete. Běžné televizní programy jsou vysílány nejvýše v HD kvalitě, takže Full HD stejně nevyužijete. Full HD vám ale přehraje např. Bluray, DVD přehrávač nebo i některý zabudovaný USB přehrávač. Lepší televizory si umí rozlišení dopočítat, pak i ty večerní zprávy můžete sledovat ve vysokém rozlišení.

 

Televizní tuner aneb jaké programy chcete sledovat

Tuner přijímá televizní signál. Starší televizory disponovalo pouze analogovým, proto musí dnes být vybaveny set-top boxem. Dnes jsou televize vybaveny zabudovanými digitálními tunery, ke kterým už nemusíte nic dokupovat 

Tuner s označení MPEG2 přijímá standardní kvalitu obrazu, ten s označením MPEG4 obraz v HD rozlišením.

 • Pozemní (terestriální) tuner – přijímá běžné televizní programy. Televize si je obvykle dokáže sama naladit, zdarma jich je okolo 20 a příjmu vám postačí pokojová anténa. Novinkou je stabilnější DVB-T2 tuner. Ten přijímá také v HD kvalitě, ale zatím není tolik rozšířen.
 • Kabelový tuner – signál není přenášel přes anténu jako u pozemního, ale přes kabel. Záleží na vašem poskytovali, ale běžně budete přijímač desítky, až stovky programů.
 • Satelitní tuner – přijímá satelitní programy. Už ale nepotřebujete externí přijímač, satelitní kartu vložíte i s kabelem přímo do televize. Tuner s HD příjmem je označován DVB-S2.

Spořílek radí: Pozemní tuner má dnes každá televize, ta si základní programy naladí automaticky a postačí vám menší pokojová anténa. Pokud chcete pestřejší nabídku programu, zejména těch zahraničních, obraťte se na poskytovatele kabelové a satelitní televize.

 

Jak chytrá by televize měla být

Chytrá, neboli Smart, televize svými funkcemi připomíná tablet. Je připojena k internetu, má vlastní webový prohlížeč, obsluhuje se přes grafické menu a můžete si do ní stahovat aplikace.

Připojení k internetu

 • WiFi – pohodlné připojení přes bezdrátovou domácí síť, stačí do televize zadat heslo k vašemu routeru. K televizi, která nese označení WiFi Ready, ej nutné pro příjem dokopit USB adaptér.
 • Ethernet – průměrné Smart televize disponují připojením přes UTP kabel. Jedná se stejný kabel, který vám vede do síťové karty u počítače.
 • Sdílení dat – chytrá televize umí sdílet data se SmartPhony, tabletypočítači. Můžete tak přes domácí síť zrcadlit obraz např. na tablet, nebo zobrazovat fotky ze SmartPhonu přímo na obrazovce telefonu. (stream DLNA)

Internetový prohlížeč

Navigace je stejná jako v prohlížeči na počítači – zadávání adres, vyhledávání na internetu či přihlašování na email. Pokud chcete mít opravdové pohodlí, dokupte si bezdrátovou myš a klávesnici.

Chytré menu

Na dálkovém ovladačí naleznete barevné tlačítko, kterým se dostaneme do Smart menu. V něm naleznete internetové aplikace, naposledy přehrávané pořady, denní zprávy – podobně jako ve vašem SmartPhonu. Přes WiFi televizi můžete spárovat se SmartPhonem a ten poté používat jako ovladač televize.

 

Nejoblíbenější televize jste vybrali a ohodnotili vy

Vybírat můžete z mnoha televizí, ale vy si pokaždé nějaké oblíbíte.

Tyto 3 díky vašemu hodnocení a recenzím zvítězily.

Stupně vítězů

 • Sony KDL 32WD600B

  Sony KDL 32WD600B
  9 477 Kč
  Dostupnost na dotaz

  Smart LED televize Sony o uhlopříčce 80 centimetrů s integrovanou Wi-Fi, časovačem, teletextem a možností z...

 • Samsung UE48J6302

  Samsung UE48J6302
  17 285 Kč
  Dostupnost na dotaz

  LED Smart televize Samsung s úhlopříčkou 121 cm, Full HD rozlišením, zakřivením obrazovky, vysokou kvalitou...

 • Sharp LC 32CHE6242

  Sharp LC 32CHE6242
  7 336 Kč
  Dostupnost na dotaz

  Smart LED televize Sharp o uhlopříčce 81 centimetrů s programovatelným časovačem, dětským zámkem a možností...

Katka Vodová

Autorka: Katka Vodová
katka@sporilek.cz
Facebook Spořílek.czTwitter Spořílek.czYoutube Spořílek.czGoogle Plus Spořílek.cz

Jsem zatím stále školou povinná, do Magazínu tak přispívám pouze ve svém volném čase. Zjistila jsem, že spoustě lidí dělá problémy výběr elektro spotřebičů, snažím se proto pro ně psát přehledné rádce, kteří výběr usnadní. Občas také přidám článek s tipy do domácnosti.