461 100 150 Po–Pá 9.00–16.00 zavolejte mi

Záloha

aktualizováno: 4. 10. 2024 Katka Vodová

.

 

A ne jen vám, kterým se pračka porouchala a sháníte novou. Ale i vám, kteří pračku sice máte, ale divíte se, proč účet za elektřinu roste a prádlo není zářivě čisté. To je ten správný čas, kdy byste měli popřemýšlet o výměně.

 

 

Krok č. 1 - Dvířka nahoře nebo vpředu?

První krok k výběru pračky je její otevírání. 

1. Plnění předem

Pračka s předním plněnímDávno již neplatí, že pračka s předním plněním zabere spoustu místa. Rozměry předem plněné pračky jsou rozmanité. Například modely "slim" se vejdou i do malého studentského bytečku. Navíc díky skleněným dvířkům můžete průběh praní pozorovat, a kdyby se vám snad něco nezdálo, pračku jednoduše vypnete.

  Spořílek radí: Díky svojí kapacitě se předem plněná pračka hodí snad do každé domácnosti. Ať už jste dva a postačí vám slim pračka, nebo máte kupu dětí a sáhnete po té 8kilové.
 

2. Horní plnění

Pračka s horním plněnímVýhodou této pračky je, že se vejde i do těch nejmenších koupelenPračky s vrchním plněním jsou široké 40, nebo 60 cm, navíc nepotřebujete další prostor před pračkou pro otevření dvířek. Dvířka se totiž otevírají nahoru.

  Spořílek radí: Mýtus o vrchem plněné pračce. Tento způsob plnění pračky je často považován za výhodnější, protože je možné prádlo přidat i po spuštění programu. To je ale špatně. Pokud přerušíte již započaté praní, tak akorát docílíte horšího výsledku praní celé várky.

 

3. Pračka se sušičkou

Pračka se sušičkouPračka se sušičkou je ideální volbou pro domácnosti, které nemají možnost sušit prádlo venku nebo v sušárně. Moderní spotřebiče dokáží prádlo vyprat i vysušit. 

  Spořílek radí: Pračka a sušička zvlášť nebo dohromady? Vložit prádlo do pračky špinavé a vyndat ho suché. To zní vážně skvěle, a pokud vyperete pouze poloviční várku tak se to i povede. Problém ovšem nastane, pokud budete chtít vyprat větší množství oblečení. Kombinace obou spotřebičů v jednom je sice úsporná na prostor, ale co se týče účinnosti, rozhodně vás nepotěší. Proto vám doporučuji pořídit si raději přístroje dva a postavit je pomocí mezikusu na sebe.

 

Krok č. 2 - Kolik se toho do ní vejde?

Kapacita pračkyUž tedy víme, jaké plnění pračky vám sedí. A teď trochu matematiky.

Jste doma dva, stačí vám 4kilová pračka. Nebo jste tři, či máte dvě miminka? Pak sáhněte po šesti-kilovce.

Také samozřejmě záleží na tom, zda rádi sportujete nebo chodíte s dětmi na pískoviště.

  • Do 5 kg:  Skromná pračka, která stačí pro dvě osoby. Dokáže na jednu várku vyprat  povlečení ze dvou postelí, ale se zimní bundou bude mít problémy.
  • 6-7 kgO trochu větší pračka, která je ideální pro čtyřčlennou rodinku. Pohodlně v ní vyperete 30 a 25  triček, nebo ložní prádlo pro všechny, a to včetně pyžam.
  • 8 a více kg: S takovou nemusíte prát desetkrát denně, abyste vyprali na druhý den pro všechny.  Krásně se do ní vejde 20 košilí, 35 triček, nebo více než 10  froté osušek.
  Spořílek radí: Pokud máte pračku na 7 kg prádla a chcete vyprat menší várku, nic se neděje. Pračky mají totiž dost často funkci množstevní automatika, která sama prádlo zváží a použije nezbytné množství vody. Pračka tedy šetří za vás.

 

Krok č. 3 - Počet otáček. Kolik je správně?

Otáčky pračkaTento parametr udává počet otáček za minutu, který je motor pračky schopný dosáhnout při odstřeďování. Čím rychleji se točí buben při odstřeďování, tím sušší je prádlo při vyndání z pračky. Počet otáček dělíme na tři základní skupiny:

Otáčky je možné regulovat, takže i v pračce s 1200 otáčkami můžete bez obav vyprat velice jemné prádlo.

  Spořílek radíPři příliš vysokých otáčkách se může prádlo hodně pomačkat, a pak by se vám těžko žehlilo. Pokud ale máte sušičku, nemusíte se vůbec bát. Sušička totiž prádlo změkčuje a většinou už pak oblečení ani žehlit nemusíte.

 

Krok č. 4 - Spotřeba energie

Spotřeba pračkyVybrali jsme si společně způsob plnění pračky, velikost její náplně a také už víme něco o počtu otáček. To ale rozhodně není vše. Nyní se zaměřme na spotřebu energie. Spotřeba energie určuje, kolik vás stojí provoz vaší pračky. Energetická třída je dnes již označována písmenem A a počtem symbolu +/++/+++. V minulosti byly pračky označovány písmeny A-G, a pokud porovnáme pračku starší deseti let s tou moderní, tak vás vyděsí nejen hlučnost té staré rachotiny, ale také její vysoká spotřeba.

Velkou úsporou je tzv. množstevní automatika, díky které nemusíte pračku nacpat až po okraj, ale pračka sama zváží množství prádla a použije nezbytné množství vody.

  Spořílek radí: Spotřeba vody uvedená výrobcem je testovaná pouze na jediném programu, takže nelze počítat s tím, že bavlna i jemné prádlo budou mít stejnou spotřebu. Naopak to jemné může mít větší spotřebu než bavlna.

 

Krok č. 5 - Tlačítka na pračce aneb co vám nesmí chybět

Programy na pračceKaždá pračka má jinou škálu funkcí a programů, díky kterým snadno vyperete, ale ty hlavní jsou pro všechny stejné. Pokud bude mít ta vaše alespoň polovinu těchto programů, pak je to ta pravá.

  • Rychlý program – pračka vypere jemně znečištěné prádlo za 15–20 minut.
  • Program na skvrny – ideální pro silně znečištěné prádlo.
  • Program na jemné prádlo – vhodné pro praní záclon či spodního prádla.
  • Eco program – velice úsporné praní málo špinavého prádla.
  • Ruční praní – šetrný program pro praní hedvábí či vlny.

Podle extra funkcí, které pračka umí si vyberete tu svoji vysněnou, přesně podle vašich představ

  • Antialergický program – Eliminuje alergeny. Vhodné pro bavlnu, spodní prádlo, povlečení nebo dětské prádlo.
  • Program pro odstranění chlupů – pro milovníky domácích mazlíčků. Speciální program na odstranění zvířecích chlupů.
  • Snadné žehlení – tento program využívá postupného ochlazování prací lázně a nevypouští vodu, dokud je buben v pohybu, čímž napomáhá tkaninám zachovat jejich původní tvar a jejich žehlení je tak snažší.

 

Závěrem...

Pamatujte, že i pračka by měla odpovídat vašim potřebám, velikosti domácnosti a stylu vašeho života.

Čtyřčlenné rodině s dětmi bude nejlépe vyhovovat objemnější pračka o 6-7 kg náplně s předním plněním, alespoň 1200 otáčkami a speciálními programy jako jsou dětská péče nebo funkce pro odstranění zvířecí srsti. Mladý pár v malé bytě se bude zase spíše shánět po úzké vrchem plněné pračce a byznysmena, který pere každý den košile, uspokojí pračka s velmi rychlým programem.

 

Nejoblíbenější pračky jste vybrali vy

Vybírat můžete z mnoha praček, ale vy si pokaždé nějaké oblíbíte.

Tyto 3 díky vašemu hodnocení a recenzím zvítězily.

Stupně vítězů

  • Beko WMB 71643 PTL

    Beko WMB 71643 PTL
    9 490 Kč
    Dostupnost na dotaz

    4 hodnocení Automatická pračka Beko s LCD displejem, dětským zámkem a hygienickými pracími programy. Energetická třída ...

  • Whirlpool WTLS 66912

    Whirlpool WTLS 66912
    8 649 Kč
    Dostupnost na dotaz

    1 hodnocení Vrchem plněná pračka Whirlpool v bílém provedení. Energetická třída A+++, náplň 6 kg prádla, max. 1200 ot./...

  • Philco PLD 14961 WD + bezplatný servis 36 měsíců

    Philco PLD 14961 WD + bezplatný servis 36 měsíců
    20 961 Kč
    Dostupnost na dotaz

    Pračka se sušičkou Philco s černými dvířky. Energetická třída A, max. 1400 ot./min, náplň 9/6 kg prádla a 1...

    • bezplatný servis 36 měsíců

 

 

Proč si pořídit sušičku?

1. Zbavíte se žehlení

Kdo má rád žehlení? Snad nikdo. Je nezábavné a zabere spoustu času. Zvláště, když máte malé děti, nebo chodíte ztrhaní z práce. Sušička prádlo načechrá a tkanina je jemnější. To ocení zejména alergik s citlivou pokožkou. Navíc sušička sama pozná, kdy je prádlo suché, nepřeschne jako na šňůře a vy ho pak nemusíte žehličkou napařovat. Běžné oblečení jako trička, mikiny, džíny nebo dětské prádlo, nemusíte žehlit vůbec, snad jen těch pár košil.

2. Čas věnujte rodině

Spočítali jste si někdy, kolik času zabere vyndat prádlo z pračky, donést na šňůru, zakolíčkovat a zase sebrat? Zvláště když nestíháte, přijdete unavení z práce, nebo se celý den staráte o malé děti. Se sušičkou prádlo vyndáte za 1–2 hodiny suché, většinu nemusíte ani žehlit a jde to rovnou do skříně.

3. Konec načichlému oblečení

Na balkoně nebo před domem mnohdy prádlo načichne zápachem z komínů a smogem. To se vám u sušičky nestane. Navíc můžete přidat vůni a čerstvě usušená halenka nebo dětské dupačky budou vonět třeba jako rozkvetlá louka – ne jako sousedův komín.

4. Zlikvidujete alergeny

Vysoká teplota zničí živé alergeny a filtr zachytí prachové částice. Prádlo vyndáte se sušičky měkké (ne jako ze šňůry) a nebude dráždit vaši pokožku. Alergikům se bude lépe spát a máte-li doma děti, dopřejete jim kvalitní a hygienické prostředí.

5. Žádné chlupy na oblečení

Chlupy vašeho čtyřnohého miláčka už vás trápit nebudou. Nezůstanou na košili, vše zachytí filtr.

6. Šetříte místo

Sušička prádla vám v bytě zabere asi 0,4 m2, což je o dost méně, než velikost sušáku na prádlo. Na balkoně si raději vypijte kávu, než abyste se museli prodírat pověšenými ručníky. Navíc vlhkost z prádla skončí v nádobě na kondenzát, ne na stěnách vašeho bytu.

Máte malý byt? Postavte sušičku na pračku díky spojovacímu dílu.

7. Sušička i vypere

Sušičky disponují i krátkými (refresh) programy. Košili načichlou kouřem z restaurace nebo propocené tričko stačí vložit na pár minut do sušičky a díky páře je vše je čisté, suché a bez zápachu. Tím prodloužíte i životnost oblečení, protože neustálé praní snižuje jeho kvalitu.

  Spořílek radí: Se sušičkou neprohloupíte. Je to nenahraditelný pomocník – skoro nic nemusíte žehlit, ušetříte místo a prádlo máte za chvíli. A k tomu se zbavíte alergenů a zvířecích chlupů.

 

Vysoká spotřeba energie – mýtus nebo skutečnost?

Spotřeba sušičky prádla

Okolo spotřeby sušiček koluje řada mýtů. Ještě před pár lety vás provoz sušičky stál nemalý peníz, ale díky technologii tepelného čerpadla sušička spotřebuje pouze 1–2 kWh na jedno sušení, což vás stojí 5–10 Kč.

odloženým startem můžete sušit i na noční proud. Nezapomeňte, že se sušičkou nemusíte skoro vůbec žehlit, tím opět šetříte energii.

 

  Spořílek radí: Při nákupu počítejte. Investice se vyplatí. Levná sušička láká svou cenou, ale kolik zaplatíte za provoz? Je zpravidla energeticky náročná a v průměru spotřebuje 5 kWh za jedno sušení (přibližně 25 Kč). Ta úsporná s tepelným čerpadlem je sice dražší, ale elektroměr se otočí v průměru o 1,5 kWh (8 Kč).

Budete-li sušit 3× týdně, ročně zaplatíte za provoz levné, ale energeticky náročné, sušičky okolo 6.500 Kč. Ta úsporná vás vyjde na 2.000 Kč. Rozdíl v roční spotřebě je 4.500 Kč. Pořád se vyplatí koupit levnější sušičku?

 

Jak to vlastně funguje?

Kondenzační sušička suší horkým vzduchem, který je ohříván topným tělesem. Ohřátý vzduch cirkuluje bubnem, kde nabírá vlhkost. Poté je prudce ochlazen, vlhkost z prádla kondenzuje a kapalina je odvedena do sběrné nádoby, nebo rovnou do odpadu. Ochlazený vzduch je tělesem opět ohříván a celý proces se opakuje.

Kvalitnější sušička disponuje tepelným čerpadlem. To využívá zbytkové teplo, vrací ho zpět do sušícího procesu a těleso ho nemusí pokaždé znovu ohřívat. Díky tomu je spotřeba nižší než u sušičky bez tepelného čerpadla.

 

  Spořílek radí: Ventilační (odvětrávací) sušičky nebrat! Ano, i tyto sušičky někteří prodejci nabízejí. Jsou sice levné, ale pracují na jednoduchém principu odvodu par do ventilační šachty. Musíte tedy provést stavební úpravy a navíc jsou až 5× méně účinné než ty kondenzační.

 

Která je ta pravá?

Už víme, že nejúspornější sušička je ta s tepelným čerpadlem a že ty odvětrávací patří do starého železa.

Co by vás ale při výběru mělo ještě zajímat?

  • Odložený start - začátek sušení můžete nastavit dle libosti. Sušička se tak spustí například až na noční proud, nebo když nejste doma.
  • Náplň alespoň na 7 kg prádla - buben sušičky by měl být dostatečně velký, abyste "velké prádlo" nemuseli dělit natřikrát. Pro čtyř a vícečlennou rodinu doporučujeme alespoň 7kilovou sušičku.
  • Senzor vlhkostí - sušička sama pozná, kdy je prádlo suché, program vypne a oblečení nebude přesušené.
  • Dětská pojistka (zámek) - oceníte, když doma máte zvídavou ralost, co ráda mačká čudlíky.
  • Možnost podstavby - u některých modelů je možné odmontovat horní desku a sušičku umístit třeba pod kuchyňskou linku.
  • Nádobka na kondenzát - sušičku nemusíte připojovat k odpadu. Vlhkost z prádla stačí pouze vylít do umyvadla a nádobu vypláchnout.

 

Nejlepší sušičky jste vybrali a ohodnotili vy

Vybírat můžete z mnoha sušiček, ale vy si pokaždé nějaké oblíbíte. Tyto 3 díky vašemu hodnocení zvítězily.

Stupně vítězů

  • AEG T 75370AH3

    AEG T 75370AH3
    12 307 Kč
    Dostupnost na dotaz

    3 hodnocení Kondenzační sušička prádla AEG s tepelným čerpadlem, senzorovým sušením a šetrným pracím bubnem. Energetick...

  • Hotpoint Ariston TCD 83B 6H/Z

    Hotpoint Ariston TCD 83B 6H/Z
    10 392 Kč
    Dostupnost na dotaz

    1 hodnocení Kondenzační sušička Hotpoint Ariston v bílém provedení. Kapacita 8 kg prádla, LCD displej. Časovač odložené...

  • Beko DPU 8360 X

    Beko DPU 8360 X
    10 139 Kč
    Dostupnost na dotaz

    16 hodnocení Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem a náplní až 8 kg v energetické třídě A+. Můžete si vybrat z 16 pro...

Katka Vodová

Autorka: Katka Vodová
katka@sporilek.cz
Facebook Spořílek.czTwitter Spořílek.czYoutube Spořílek.czGoogle Plus Spořílek.cz

Jsem zatím stále školou povinná, do Magazínu tak přispívám pouze ve svém volném čase. Zjistila jsem, že spoustě lidí dělá problémy výběr elektro spotřebičů, snažím se proto pro ně psát přehledné rádce, kteří výběr usnadní. Občas také přidám článek s tipy do domácnosti.